Az influenza betegséget először Krisztus előtt 412-ben írták le, és vírusa azóta is jelen van életünkben újabb és újabb variánsai révén.
Az influenzavírus, olyan fertőző vírus, mely a felső és alsó légutakban az orrot, a mandulákat, a torkot, a tüdőket és a középfület fertőzi meg. A vírus a test más részeiben is megtalálható. Az influenza tipikusan az őszi és téli hónapokban fordul elő, októbertől áprilisig. Jellemző, hogy robbanásszerűen tör ki az egyes földrajzi övezetekben, és a járvány 6-8 hétig tart.
Kik a legveszélyeztetettebbek?
Az influenzát mindenki megkaphatja. Évente 100 millió ember betegszik meg Európában, Japánban és az USA-ban. Évente 10 felnőttből 1, és 10 gyermekből 3 lesz influenzás.
Hogyan terjed az influenza?
Az influenza elsősorban emberről emberre terjed a nyálcseppek, vagy kis részecske nagyságú aeroszolok révén köhögéskor vagy tüsszentéskor. Az orron és a szájon keresztül belélegzett vírusrészecskék lerakódnak a légutak teljes hosszában, vagyis az orrban, a középfülben, a torokban és a tüdőben. A lappangási idő 18-72 óra, ezen idő alatt a fertőzött személy már terjeszti a vírust, a tünetek megjelenése után még négy-hat napig.
Az influenza diagnózisa – melyek az árulkodó jelek és tünetek?
· A betegség hirtelen fellépése
· A betegség olyan érzést kelt, "mintha úthenger gázolt volna át az emberen".
· Magas, tartós láz (egészen 41 °C-ig)
· Izomfájdalom, fejfájás
· Tartósan fennálló fáradtság és gyengeség érzés
· Nagyon rossz közérzet, levertség (a specifikus tüneteken kívül)
· Mellkasi panaszok és köhögés (a betegség kezdetén nem jellemzőek)
A fertőzés megelőzésének érdekében a következőket ajánljuk:
- kerüljétek a tömeget a járványos időszakokban
- mindig az időszaknak, hőmérsékletnek megfelelően öltözzetek
- ha gyerekeitek közösségeiben felbukkan a megbetegedés, óvjátok őket a fertőzéstől, és ha ők fertőzöttek, akkor gátoljátok meg, hogy másokat megbetegítsenek.
- ha te magad megbetegedtél, ne tedd ki munkatársaidat a fertőzés veszélyének azzal az indokkal, hogy pótolhatatlan munkád van, maradj otthon.
- magasabb vitamin bevitel is segít a megelőzésében.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése